Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
09.04.2020r. - COVID-19: NRA apeluje do rad powiatów i starostów o dostosowanie uchwał w sprawie dyżurów aptek do obecnej sytuacji

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanej przez wirusa SARS–CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem, w imieniu Naczelnej Izby Aptekarskiej, reprezentującej zawodowe, społeczne i gospodarcze interesy zawodu farmaceuty, zwracam się do wszystkich starostów w Polsce z apelem, dotyczącym dostosowania uchwał rad powiatów, dotyczących rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do możliwości aptek oraz do rzeczywistych potrzeb miejscowej ludności.

Apel dostępny na stronie:
https://www.nia.org.pl/2020/04/08/apel-naczelnej-rady-aptekarskiej-do-rad-powiatow-i-starostow-o-dostosowanie-uchwal-w-sprawie-dyzurow-aptek-ogolnodostepnych-do-szczegolnych-bezprecedensowych-warunkow-spowodowanych-epidemia-wir/
 
 
09.04.2020r. - Rzecznik NIA: rosną ceny zakupu dla aptek, to nie jest wina farmaceutów!
Redakcja programu ALARM! TVP 1

W związku z emisją materiału w magazynie Alarm!: „Apteki żerują na klientach podczas epidemii koronawirusa”, który ukazał się 7 kwietnia br. na antenie TVP informuję, że zawiera on szereg nieprawdziwych i nieuprawnionych stwierdzeń pod adresem farmaceutów.

Podczas rozmowy z reporterem, która odbyła się 31 marca br. szczegółowo tłumaczyłem zarówno sam mechanizm, jak i przyczyny zmian cen niektórych produktów dostępnych w aptekach. Niestety znacząca część mojej wypowiedzi nie została wyemitowana.

Powiedziałem, że od początku epidemii COVID-19 lawinowo rosną ceny wyrobów medycznych, m.in. maseczek jednorazowych, rękawiczek, wody utlenionej, czy płynów odkażających rany. Wzrosty cen- w niektórych przypadkach nawet kilkusetprocentowe – wynikają przede wszystkim ze stale rosnących cen u hurtowników i producentów, oferujących swoje produkty aptekom.
 
 
01.04.2020r. - Dz. U. 2020 poz. 566 - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Treść aktu dostępna na stronie - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/566

 
 
01.04.2020r. - Biuletyn Informacyjny LOIA nr 3/2020
Z posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w dniu 11 marca 2020 r.:

1. Na listę członków LOIA wpisano trzech farmaceutów, skreślono dwie osoby.

2. Wydano trzy zaświadczenia o Prawie Wykonywania Zawodu Farmaceuty.

3. Wydano pozytywne opinie do wniosków kandydatów ws. objęcia funkcji kierownika aptek ogólnodostępnych:
1/ „Gemini” – Leszno ul. Królowej Jadwigi 30;
2/ „Dr. Max” – Gorzów Wlkp. ul. Marcinkowskiego 8.

4. Rada Aptekarska podjęła uchwałę w sprawie odwołania organizacji XXIX Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczego Aptekarzy LOIA w dniu 25.04.2020 r. w Zielonej Górze - z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju.
 
 
26.03.2020r. - Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego
w sprawie przygotowania w aptekach leku aptecznego, Etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum), na bazie spirytusu konsumpcyjnego.
Wobec wprowadzenia stanu epidemii na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz ze względu na duże zapotrzebowanie na środki dezynfekujące przeznaczone do stosowania na skórę, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że apteki posiadające izby recepturowe, mogą przygotowywać lek apteczny na podstawie monografii narodowej Etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum), na bazie spirytusu konsumpcyjnego, rektyfikowanego o zawartości 95% alkoholu etylowego,
który został prawidłowo, tj. legalnie wprowadzony do obrotu na terytorium RP,
o udokumentowanym pochodzeniu.
Możliwość przygotowywania i wydawania środków dezynfekujących na bazie spirytusu konsumpcyjnego jest ograniczona do czasu odwołania stanu epidemii.
Główny Inspektor Farmaceutyczny

Paweł Piotrowski
Główny Inspektor Farmaceutyczny
https://www.gov.pl/web/gif/komunikat-glownego-inspektora-farmaceutycznego-z-dnia-24-marca-2020-roku
 
 
20.03.2020r. - Wojewódzka Inspekcja Farmaceutyczna w Gorzowie Wielkopolskim prosi o przesyłanie informacji dotyczących skrócenia godzin czynności aptek i fotografii ...
Kierownicy Aptek,

Proszę o przekazanie fotografii zastosowanych rozwiązań w aptece dotyczących ochrony personelu/pacjenta;
w odpowiedzi proszę o zaznaczenie jakiej apteki dotyczy
odpowiedź przesłać na adres
a.chojnacki@farmacja-gorzow.pl
- proszę również o przekazywanie informacji w przypadku skracania godzin pracy, lub zamknięciu placówki.
------------------

Apteki, które nie otrzymały e-mail z linikiem do arkusza edytowalnego proszone są o wysłanie e-mail na sekretariat@farmacja-gorzow.pl w temacie wpisując - brak linku godziny.
Na adres z którego apteki zostanie przekazany edytowalny link, w treści wiadomości podać id apteki - zostanie dokonana poprawka w rejestrze.

Adam Chojnacki
LWIF
 
 
20.03.2020r. - GIF: pytania i odpowiedzi dotyczące obrotu produktami leczniczymi
Czy są możliwe dostawy leków na receptę z aptek do Pacjentów?

Aktualne przepisy prawa nie dopuszczają realizacji sprzedaży wysyłkowej leków na receptę. W obecnej sytuacji, w której Pacjent nie może samodzielnie udać się do apteki, aby zrealizować receptę, rekomendujemy skorzystanie z pomocy rodziny lub znajomych.

Jak przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej mogą przewozić leki na terenie UE?
 
 
20.03.2020r. - NIA - Zawody medyczne jednym głosem apelują do rządu!
Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych spotkali się 18 marca w formule on-line. Tematem rozmów było zagrożenie COVID-19. W ocenie przedstawicieli zawodów medycznych ta szczególnie trudna sytuacja wymaga zespołowego działania i dlatego powstała inicjatywa zwrócenia się z apelami do rządu polskiego, do pacjentów oraz do środowiska lekarskiego. Apele będą dostępne na wszystkich stronach izb samorządów. Zachęcamy do zapoznania się i prosimy o pomoc w rozpowszechnianiu ich treści. Tylko razem możemy pokonać zagrożenie, jakie wynika z szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 
 
18.03.2020r. - Komunikat NFZ dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 poprzez ograniczanie osobistych kontaktów z pacjentami, Centrala NFZ informuje, że możliwe jest wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady.

Pacjent, po pozytywnej weryfikacji zlecenia, otrzyma od wystawiającego zlecenie informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (telefonicznie, email, SMS).

W sytuacji, gdy zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne zostanie wystawione w formie papierowej poza systemem e-ZWM, wymagane jest potwierdzenia zlecenia w OW NFZ. Zlecenie można przekazać do dowolnie wybranego OW NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax).

 
 
18.03.2020r. - Dz. U. MZ z 2020 r. poz. 23 - Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2019 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności
Treść aktu dostępna na stronie http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2020/23/

« 1 ... 3 4 5 6 7 ... 58 »
 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 2214551 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe