Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
 Giełda pracy - regulamin zamieszczania ogłoszeń
30.11.2020r. - NIA: Ustawa o zawodzie farmaceuty przyjęta przez Senat RP z poprawkami
26 listopada br. podczas 18. plenarnego posiedzenia Senatu RP, odbyła się debata dotycząca procedowanej ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt wraz z poprawkami skierowała do Senatu Komisja Zdrowia. Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, głosowanie projektu odbyło się 27 listopada br. Za przyjęciem regulacji głosowało 95 senatorów, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
 
 
27.11.2020r. - Ministerstwo Zdrowia - Akcja informacyjna w aptekach - koronawirus
Rusza kolejna akcja informacyjna mająca na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii COVID-19. Do aptek w całej Polsce trafią plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem.

Z plakatów pacjent dowie się, co powinien zrobić, gdy pojawi się u niego gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku, a także co należy zrobić, by zapobiec infekcji, albo ją zwalczyć.

Akcja informacyjna ma także przypomnieć pacjentom, że brak dolegliwości może uśpić naszą czujność i sprawić, że nieświadomie będziemy zarażać innych. Dlatego na przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia plakatach znalazła się informacja przypominająca zasadę DDMA+W.

D jak dystans

 
 
16.11.2020r. - Apel o poparcie projektu Ustawy o zawodzie farmaceuty
Szanowni Państwo!
Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

Na ustawę o zawodzie czekamy już trzydzieści lat... To bardzo ważne, żeby nasze prawa, obowiązki i kompetencje, nasza odpowiedzialność i NIEZALEŻNOŚĆ były jasno i prawnie określone. Z niewiadomych przyczyn, których możemy się domyślać – nasza ustawa budzi ogromne emocje. Pojawiają się fałszywe informacje i próby skłócenia środowiska. Bardzo Państwa proszę o racjonalne podejście do sprawy. Nie dajmy się zmanipulować nieżyczliwym głosom. Szukajmy prawdziwych informacji. Dla przykładu niezależny w swoich decyzjach lekarz nie budzi grozy, a raczej zaufanie...
 
 
23.10.2020r. - Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - ustalony na dzień 1 listopada 2020 r.
Dz. U. MZ 2020 r. poz. 88
Treść aktu dostępna na stronie: http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2020/88/

- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2020 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu - ustalonego na dzień 1 listopada 2020 r. - Dz. U. MZ 2020 r. poz. 89

Treść aktu na stronie: http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2020/89/
 
 
20.10.2020r. - Komunikat MZ - Recepty: objaśnienia dot. OW NFZ

W związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśniamy, że zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ na dotychczasowych zasadach, jak i pozostawienie tego pola niewypełnionego, powinno skutkować realizacją recepty zgodnie z uprawnieniem pacjenta do refundacji.

Wyłącznie zaznaczenie przez osobę uprawnioną na recepcie znaku „X” albo 100% powinno skutkować realizacją recepty pełnopłatnie.

Jeżeli na recepcie w polu na identyfikator OW NFZ wpisane zostanie – przez osobę uprawnioną (wystawiającą receptę) – oznaczenie „X” albo 100%, recepta zostanie zrealizowana pełnopłatnie nawet, jeżeli w przestrzeni recepty przeznaczonej na wpisanie pozycji leku, przy tej pozycji leku, zostanie wpisana odpłatność wynikająca z obwieszczenia refundacyjnego.
 
 
15.10.2020r. - Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym dla farmaceutów na platformie www.stworzonedlaframaceuty.pl
Projekt składa się z cyklu 4 wykładów z zakresu pediatrii „Opieka farmaceuty nad małym pacjentem” i jest realizowany przez firmę UPS Zdrowie pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Za udział w wykładach on-line farmaceuta otrzymuje 8 pkt edukacyjnych miękkich (4x2pkt).

Więcej informacji na stronie: https://www.stworzonedlafarmaceuty.pl/w-trosce-o-dziecko

Zachęcamy do udziału w szkoleniach on-line i realizację obowiązku ciągłych szkoleń farmaceutów.
 
 
13.10.2020r. - Minister Zdrowia przypomina o obowiązku raportowania do ZSMOPL

ZSMOPL
Utrzymywany przez CeZ Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) funkcjonuje od kwietnia 2019 r. ZSMOPL jest podstawowym narzędziem stosowanym w codziennej pracy przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, służącym ustalaniu dostępności do produktów leczniczych i wykrywaniu nieprawidłowości występujących w łańcuchu dystrybucyjnym.

Jeżeli prowadzisz aptekę, punkt apteczny, dział farmacji szpitalnej, działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej lub inny podmiot odpowiedzialny, raz na dobę zobowiązany jesteś do raportowania do ZSMOPL danych o obrocie:
 
 
09.10.2020r. - Akademia Aptekarza Polskiego - projekt edukacyjny Naczelnej Izby Aptekarskiej
Redakcja Aptekarza Polskiego przedstawia kolejny – obok platformy WebinarNIA i e-dukacja.pl – projekt edukacyjny Naczelnej Izby Aptekarskiej skierowany do farmaceutów pragnących rozwijać swoje kompetencje. Platforma Akademia Aptekarza Polskiego umożliwia farmaceutom bezpłatny dostęp do certyfikowanych szkoleń z punktami edukacyjnymi, przygotowanych zarówno przez redakcję jak i jej partnerów.

Szkolenia – opracowane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej – pozwolą utrwalać zdobytą już wiedzę, rozwijać nowe kompetencje i doskonalić praktyczne umiejętności, wspierając tym samym codzienną pracę z pacjentem.

Aktualnie na platformie Akademia Aptekarza Polskiego dostępne jest szkolenie „Szczepienia przeciw grypie jako chorobie sezonowej (2020/2021)“, za udział w którym farmaceuta otrzyma 2 punkty edukacyjne. Szkolenie dostępne będzie do 8 listopada 2020 r.

Wszystkie szkolenia dostępne są pod adresem: www.aptekarzpolski.pl/akademia


 
 
07.10.2020r. - Komunikat prasowy Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej - Strategia dla rozwoju aptek
Farmaceuci i apteki są jednym z mocnych filarów systemu ochrony zdrowia w Polsce. Odwiedzane przez dwa miliony pacjentów dziennie, zapewniają bezpieczeństwo lekowe nie tylko w dobie pandemii. Z uwagi na sygnalizowane od wielu lat problemy, ograniczenia czy zjawiska patologiczne, Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelna Izba Aptekarska zdecydowali o podpisaniu w dniu 5.10.2020 r. strategicznego dokumentu ramowego, który definiuje te negatywne elementy, jednocześnie zakreślając ramy czasowe potrzebne do ich rozwiązania i naprawy.

Porozumienie obejmuje swoim zakresem propozycje dotyczące rozwiązania palących problemów takich jak łamanie podstawowych zapisów Prawa farmaceutycznego, kwestie pełnienia przez apteki obowiązkowych dyżurów nocnych czy prawo równego dostępu aptek i pacjentów do leków ratujących życie i zdrowie. Porusza temat wynagrodzeń farmaceutów pracujących w szpitalach oraz konieczność wprowadzania przepisów regulujących funkcjonowanie obrotu lekami na rynku pozaaptecznym. Najważniejsze ustalenia dotyczą jednak wprowadzenia długo oczekiwanej ustawy o zawodzie farmaceuty, gdzie wykonywanie tego zawodu oparte jest na szeroko rozumianej niezależności farmaceutów i surowych sankcjach za jej naruszanie.

 
 
01.10.2020r. - MZ: Nowa platforma do składania zapotrzebowań na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla pracowników podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej oraz aptek i punktów aptecznych

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowej platformie do składania zapotrzebowań na bezpłatne szczepionki przeciw grypie.

Wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie nabędą szczepionek przeciw grypie dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl.

Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepionki-przeciw-grypie-dla-personelu-medycznego
« 1 ... 5 6 7 8 9 ... 44 »
 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 2503364 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe