Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
 Giełda pracy - regulamin zamieszczania ogłoszeń
20.10.2020r. - Komunikat MZ - Recepty: objaśnienia dot. OW NFZ

W związku ze zniesieniem obowiązku określania na receptach identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśniamy, że zarówno wpisanie na recepcie jednego z 16 możliwych dwucyfrowych identyfikatorów OW NFZ na dotychczasowych zasadach, jak i pozostawienie tego pola niewypełnionego, powinno skutkować realizacją recepty zgodnie z uprawnieniem pacjenta do refundacji.

Wyłącznie zaznaczenie przez osobę uprawnioną na recepcie znaku „X” albo 100% powinno skutkować realizacją recepty pełnopłatnie.

Jeżeli na recepcie w polu na identyfikator OW NFZ wpisane zostanie – przez osobę uprawnioną (wystawiającą receptę) – oznaczenie „X” albo 100%, recepta zostanie zrealizowana pełnopłatnie nawet, jeżeli w przestrzeni recepty przeznaczonej na wpisanie pozycji leku, przy tej pozycji leku, zostanie wpisana odpłatność wynikająca z obwieszczenia refundacyjnego.
 
 
15.10.2020r. - Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym dla farmaceutów na platformie www.stworzonedlaframaceuty.pl
Projekt składa się z cyklu 4 wykładów z zakresu pediatrii „Opieka farmaceuty nad małym pacjentem” i jest realizowany przez firmę UPS Zdrowie pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Za udział w wykładach on-line farmaceuta otrzymuje 8 pkt edukacyjnych miękkich (4x2pkt).

Więcej informacji na stronie: https://www.stworzonedlafarmaceuty.pl/w-trosce-o-dziecko

Zachęcamy do udziału w szkoleniach on-line i realizację obowiązku ciągłych szkoleń farmaceutów.
 
 
13.10.2020r. - Minister Zdrowia przypomina o obowiązku raportowania do ZSMOPL

ZSMOPL
Utrzymywany przez CeZ Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) funkcjonuje od kwietnia 2019 r. ZSMOPL jest podstawowym narzędziem stosowanym w codziennej pracy przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, służącym ustalaniu dostępności do produktów leczniczych i wykrywaniu nieprawidłowości występujących w łańcuchu dystrybucyjnym.

Jeżeli prowadzisz aptekę, punkt apteczny, dział farmacji szpitalnej, działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej lub inny podmiot odpowiedzialny, raz na dobę zobowiązany jesteś do raportowania do ZSMOPL danych o obrocie:
 
 
07.10.2020r. - Komunikat prasowy Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej - Strategia dla rozwoju aptek
Farmaceuci i apteki są jednym z mocnych filarów systemu ochrony zdrowia w Polsce. Odwiedzane przez dwa miliony pacjentów dziennie, zapewniają bezpieczeństwo lekowe nie tylko w dobie pandemii. Z uwagi na sygnalizowane od wielu lat problemy, ograniczenia czy zjawiska patologiczne, Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelna Izba Aptekarska zdecydowali o podpisaniu w dniu 5.10.2020 r. strategicznego dokumentu ramowego, który definiuje te negatywne elementy, jednocześnie zakreślając ramy czasowe potrzebne do ich rozwiązania i naprawy.

Porozumienie obejmuje swoim zakresem propozycje dotyczące rozwiązania palących problemów takich jak łamanie podstawowych zapisów Prawa farmaceutycznego, kwestie pełnienia przez apteki obowiązkowych dyżurów nocnych czy prawo równego dostępu aptek i pacjentów do leków ratujących życie i zdrowie. Porusza temat wynagrodzeń farmaceutów pracujących w szpitalach oraz konieczność wprowadzania przepisów regulujących funkcjonowanie obrotu lekami na rynku pozaaptecznym. Najważniejsze ustalenia dotyczą jednak wprowadzenia długo oczekiwanej ustawy o zawodzie farmaceuty, gdzie wykonywanie tego zawodu oparte jest na szeroko rozumianej niezależności farmaceutów i surowych sankcjach za jej naruszanie.

 
 
01.10.2020r. - MZ: Nowa platforma do składania zapotrzebowań na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dla pracowników podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej oraz aptek i punktów aptecznych

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowej platformie do składania zapotrzebowań na bezpłatne szczepionki przeciw grypie.

Wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie nabędą szczepionek przeciw grypie dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl.

Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepionki-przeciw-grypie-dla-personelu-medycznego
 
 
30.09.2020r. - krótki przewodnik jak odnowić certyfikat P1 potrzebny do obsługi eRp i DRR
1. Wygenerować pliki certyfikatów WSS i TLS:
na stronie: https://sow.ezdrowie.gov.pl/wniosek
W dolnej części znajduje się link do programu, który generuje te pliki.
Również tam znajduje się instrukcja obsługi programu.

2. Wypełnić wniosek
na tej samej stronie: https://sow.ezdrowie.gov.pl/wniosek
Wypełnić wniosek i załączyć pliki z pkt 1 Do wysłania wniosku potrzebny będzie podpis profilu zaufanego (ePUAP)
 
 
29.09.2020r. - Zaktualizowane rekomendacje dla farmaceutów oraz podmiotów prowadzących apteki
ws. COVID-19
W związku ze zmianami wytycznych rządowych dotyczących ograniczania transmisji koronawirusa oraz zwiększającą się dzienną liczbę zachorowań, Naczelna Izba Aptekarska przedstawia zaktualizowane rekomendacje dla farmaceutów oraz podmiotów prowadzących apteki.

Należy podkreślić, że zagrożenie zarażeniem koronawirusem nie ulega zmniejszeniu.

W celu zabezpieczenia zdrowia farmaceutów i pacjentów, konieczne jest utrzymanie środków ochronnych oraz zabezpieczeń na najwyższym możliwym poziomie.

W związku z wyznaczaniem i różnicowaniem przez Ministerstwo Zdrowia powiatów pod względem poziomu zagrożenia, Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje:

W strefie czerwonej:

 
 
25.09.2020r. - Życzenia z okazji Dnia Aptekarza
Szanowni Państwo!
Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

W imieniu Rady Aptekarskiej i swoim z okazji Święta Aptekarza
życzę Wam w tych trudnych czasach
przede wszystkim zdrowia i spokoju,
pracy, która jest pasją i daje satysfakcję,
wdzięcznych pacjentów, życzliwych ludzi wokół,
dobrego prawa,
a do tego dużo cierpliwości i wytrwałości
na drodze służby choremu człowiekowi!

Daria Wielogórska-Rutka
Prezes LORA
w Zielonej Górze

 
 
19.09.2020r. - DZ. URZ. Min. Zdr. 2020 poz. 69 - Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 września 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta

Obwieszczenie wchodzi w życie z dniem 18.09.2020 r.

Treść aktu na stronie: http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2020/69/
 
 
16.09.2020r. - Komunikat w sprawie produktów wyłączonych z serializacji i wymienionych w Załączniku Nr I do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161, które posiadają kody 2D Data Matrix
Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przekazała informację do Naczelnej Izby Aptekarskiej o wzroście zapytań farmaceutów, dotyczących produktów wyłączonych z serializacji i wymienionych w Załączniku Nr I do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161, które posiadają kody 2D Data Matrix.

Uprzejmie wyjaśniamy, że są to głównie produkty o kodzie ATC nie podlegające serializacji.
« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 44 »
 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 3235342 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe