Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Siedziba LOIA
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 Zadania i zasady działania samorządu aptekarskiego
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
22.01.2018 r. - Nowelizacja ustawy o VAT - z dniem 19 stycznia 2018 r. zmiana stawki VAT z 8% na 23% dla niektórych wyrobów dostępnych w aptekach
Aktualności NIA:

http://www.nia.org.pl/2018/01/18/nowelizacja-ustawy-o-vat-niektore-wyroby-zmieniaja-stawke-z-8-na-23-zmiany-wchodza-w-zycie-19-stycznia-2018-roku/Nowelizacja ustawy o VAT – niektóre wyroby zmieniają stawkę z 8% na 23%. Zmiany wchodzą w życie 19 stycznia 2018 roku
W związku z nowelizacją ustawy o VAT, niektóre produkty, związane z ochroną zdrowia, które obecnie opodatkowane są obniżoną stawką VAT 8%, objęte zostaną stawką podstawową VAT 23%. Zmiany dotyczą wyrobów o symbolu PKWiU 22.19.71.0, między innymi wyrobów higienicznych oraz wyrobów farmaceutycznych, w tym strzykawek, towarów używanych do celów antykoncepcyjnych i higieny osobistej, a także zawierających w swym składzie cysteinę, cystynę i ich pochodne.

Cały tekst ustawy dostępny jest pod adresem http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/86/1

Wykaz towarów i usług, o których mowa, znajduje się w załączniku nr 3 ustawy o VAT i obejmuje pozycje 82 oraz 92. Jednak nie wszystkie wymienione tu towary automatycznie zostaną objęte podstawową 23% stawką VAT. Niektóre z towarów, mogą stanowić wyrób medyczny, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i pozostają na dotychczasowej 8% stawce opodatkowania. Zmianie opodatkowania nie ulegają również smoczki.

Aktualnie nie są jednak dostępne wykazy udostępniające informacje o wyrobach medycznych, co w konsekwencji powoduje całkowite przerzucenie na farmaceutów obowiązku i odpowiedzialności, związanej z określeniem prawidłowej stawki podatku VAT dla tysięcy produktów.

Oznacza to również, że producenci systemów aptecznych nie mają możliwości technicznych ani formalnoprawnych, aby zapewnić na dzień wejścia w życie ww. ustawy, zaktualizowanych stawek podatku VAT, w oparciu o wiarygodne informacje, dla przedmiotowej grupy produktów.

W związku z powyższym producenci systemów aptecznych wskazują, iż w miarę pozyskiwania informacji, dane o obowiązujących stawkach VAT będą stopniowo wprowadzane do baz i publikowane w standardowym cyklu aktualizacji systemów. Wszelkie szczegóły kierownicy aptek powinni uzgadniać ze swoimi dostawcami systemów aptecznych.
 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 1886851 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe