Strona główna | Mapa serwisu | Poleć serwis znajomemu | Kontakt
 Strona główna
 Aktualności
 Wykaz i skład organów LOIA
 Ciągłe szkolenia farmaceutów i specjalizacje
 Składki członkowskie
 Przepisy prawne
 Kodeks Etyki Aptekarza RP
 NIA
 Biuletyn LOIA
 Wniosek o wydanie rękojmi - druk
 Linki
 Kontakt
 Legitymacja Farmaceuty LOIA
 Giełda pracy
 Giełda pracy - regulamin zamieszczania ogłoszeń
01.04.2021r. - Farmaceuci zakwalifikują i zaszczepią przeciw COVID-19 także w aptece
NIA:
30 marca br. podczas konferencji prasowej Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, rząd przestawił zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które obowiązywać będą od II kwartału br.

Pacjent zaszczepi się w aptece

Zgodnie z zapowiedzią, w związku ze zwiększoną liczba szczepionek przeciw COVID-19 dostępnych dla pacjentów i przyspieszeniem tempa szczepień populacji, planowane jest otworzenie dodatkowych punktów szczepień oraz poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia. Przyjęty plan zakłada, że do końca II kwartału 2021 r. w Polsce ma zostać zaszczepionych 20 mln osób.
Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalach rezerwowych i węzłowych. Od II kwartału, pacjenci będą mogli przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi także w aptece, swoim miejscu pracy czy punktach drive thru. Farmaceuci razem z fizjoterapeutami i diagnostami laboratoryjnymi, dołączyli do grona zawodów medycznych, które nie tylko podadzą szczepionkę, lecz również zakwalifikują pacjenta do szczepienie. Procedura szczepienia wykonanego przez farmaceutę odbywać się będzie poprzez wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu, a przypadku ewentualnych wątpliwości, konieczna będzie konsultacja lekarska.

Farmaceuci szkolą się z zasad wykonywania szczepień

Ponad 5,5 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć przeszkolenia się z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Kurs składający się z części teoretycznej i praktycznej zakończony jest zaliczeniem, a za jego organizację odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Aktualnie większość zgłoszonych farmaceutów zakończyła część teoretyczną szkolenia i w niedługim czasie przystąpi do części praktycznej kursu.

 
Copyright © 2006 Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska Licznik: 2427759 projekt i realizacja: e-line Systemy Internetowe